Co je to PENB a proč je pro vás užitečný?


Průkaz energetické náročnosti budovy slouží k hodnocení energetické náročnosti budovy podle vyhlášky č. 148 / 2007 Sb. o energetické náročnosti budov. Povinnost splnit požadavky na energetickou náročnost budovy je stanovena zákonem č. 406 / 2006 Sb. o hospodaření energií a musí být doložena od 1. ledna 2009 vypracováním průkazu.Průkaz pENB nesmí být starší než 10 let a je součástí projektové dokumentace stavby v souladu s prováděcím předpisem při :


● výstavbě nového rodinného domu, bytového domu nebo jiné budovy


● renovaci vytápěných budov s hrubou podlahovou plochou větší než 1 000 m2


● v připadě prodeje nebo pronájmu budov nebo jejich částíPENB zohledňuje všechny energetické systémy budovy, včetně energetické náročnosti vytápění, přípravy teplé vody, chlazení, klimatizace, osvětlení a případně využití obnovitelných zdrojů energie. Spotřeba tzv. zásuvkové energie domácích a jiných spotřebičů není zahrnuta, a proto není hodnocena.


Energetická náročnost budovy se vyjadřuje množstvím dodané energie.


Grafická část PENB ukazuje, do které energetické kategorie budova patří, a také vyjadřuje odhad, do které kategorie bude budova patřit po provedení energeticky úsporných opatření.


Dozvíte se také, kolik energie budova ročně spotřebuje, a tedy kolik peněz ročně utratíte za její používání.

V nízkoenergetickém domě ušetříte 80 až 90 % nákladů na energii na vytápění a ohřev vody ve srovnání s běžnými budovami. Pasivní domy jsou dokonce dvakrát účinnější než nízkoenergetické domy.V závislosti na složitosti stavby a stavu předložených podkladů pro přípravu PENB z toho vyplývá :


● výrazně lepší design samotné budovy


● odstranění chyb a nedostatků v návrhu budovy.


● výrazná úspora stavebních nákladů ● Výrazné snížení spotřeby energie


● výrazné snížení spotřeby energie
Sankce za absenci PENB


PENB musí být již součástí inzerátu na nemovitosti, čímž může významně ovlivnit její kupní cenu. A pokud není uveden, hrozí prodejci či pronajímateli pokuta. Pokud prodejce navštíví realitní kancelář, měl by jej na tento fakt makléř upozornit, a když se tak nestane, je nejlepší jít o dům dál. Prodejce sice může automaticky uvést nejhorší třídu G (umožňuje mu to zákon), aniž by PENB měl k dispozici, ale nejpozději při podpisu kupní smlouvy musí PENB předat kupujícímu (při podpisu nájemní smluvy nájemci). A za porušení povinnosti nechat si zpracovat PENB hrozí majiteli nemovitosti (fyzické osobě) pokuta do výše až 100000 Kč a právnické osobě (např. SVJ) až 200000 Kč.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/kdo-potrebuje-penb-proc-je-dulezity-a-kolik-stoji-30073.html


Proč byl PENB zaveden v naší zemi?


PENB vychází z evropské směrnice a byl zaveden i v dalších zemích EU, kde byly do národní legislativy zavedeny regulační mechanismy ke snížení spotřeby energie a emisí CO2. Podobné mechanismy byly zavedeny i pro spotřebiče nebo automobily. V případě budov je situace mnohem závažnější, protože budovy, jako je dům, mají mnohonásobně delší životnost než jiné spotřebiče, které spotřebovávají energii. Postavíte-li rodinný dům jednou, bude nést náklady na energie po celou dobu své životnosti, stejně jako budete nést finanční náklady na energie, teplo a vodu po celou dobu jeho životnosti.


Z tohoto důvodu musí být nová výstavba, a to nejen rodinných domů, ale i modernizace stávajících budov navržena a následně realizována tak, aby byla přijata energeticky úsporná opatření.


Člověk, který staví nový dům, kupuje stávající budovu nebo si v ní chce pronajmout prostory k bydlení či podnikání, by si měl ujasnit, jaké náklady bude mít na její provoz. Při koupi domu nebo bytu je PENB jedním z argumentů pro prodej a rozhodujícím způsobem určuje cenu nemovitosti. Nemovitosti, zejména nízkoenergetické rodinné a bytové domy, jsou na trhu žádané a jsou zárukou nejlepší investice do budoucna.


2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše