Jak organizovat domácí  pracovnu ?

11.06.2020

Poradíme vám, jak vybavit domácí pracovnu tak, aby práce byla v radost.

Pokud se vám zdá, že jste v práci příliš unavení, zažíváte stres a obecně se cítíte nepříjemně - možná nesedíte pohodlně. Existuje taková věda - ergonomie. O interakci člověka s jeho pracovním prostředím. Jednoduše řečeno, věda o tom, jak udělat práci příjemnou a efektivní? Pojďme na to!

5 obecných pravidel pro ergonomii v pracovně.

1. "Stůl je hlavou všeho"

Nábytek do pracovního prostoru.
Výběr stolu je hlavním úkolem při organizaci pracoviště. Kolem bude ostatní nábytek a výzdoby. Pracovní plocha musí být dostatečně velká, aby pojala veškeré neustále používané nástroje a přislušenství.

Standardní velikost kancelářského stolu je 1200 x 60 x 75 cm. Pokud pouze občas kontrolujete poštu, stačí malý stůl. Chcete-li dát notebook a šálek kávy a stále pracujete vzdáleně, podívejte se na multifunkční velké stoly které Vám zajistí pohodlnist a lepší chuť k práci. To co budete používat po celou dobu, umístěte do "zachycovacího prostoru" - oblasti stolu, kterou lze snadno pokrýt rukama. Je snazší nastavit výšku přistání pomocí židle. Když sedíte, neměly by se vaše nohy při skladování opírat o stůl nebo skříňky . V případě potřeby použijte speciální opěrku nohou.

Existují opěrky s masážním účinkem pro odlehčení stresu a maximální pohodlí.


2. "Ráno - peníze, večer - židle." Která židle je pohodlnější?

Pracovní židle by měla být co nejpohodlnější ale nesmí zatěžovat záda, krční páteř a kolena. Správné umístění nohou a paží pomůže předcházet zdravotním problémům a poskytne efektivní pracovní proces a vyšší výkon.

Dobrá židle na pracoviště musí splňovat následující kritéria:
-Výškově nastavitelné měkké sedadlo - nohy by měly dosáhnout na podlahu a ohýbat se v úhlu 90 stupňů.
-Ergonomické opěradlo s nastavitelným sklopením, které podporuje záda a správný krevní oběh v těle

3. "Paprsek zlatého slunce" aneb osvětlení pracoviště

V pracovně by mělo být dost světla, nikdy to není příliš. Nejlepší je použít co nejvíce přirozeného světla a umístit pracovní plochu poblíž okna. Povinný atribut - stolní lampa. V případě potřeby můžete nainstalovat další osvětlení - nástěnné a stojací lampy. Reflektory lze namontovat nebo upevnit na stojany, použít střešní lišty a LED pásky ale pozor na teplotu světla.

4. "V pořadí věcí." Domácí kancelářský nábytek

Pro práci jsou zapotřebí tři úrovně úložiště - nad stolem, na stole a pod stolem. Pro maximální pohodlí použijte všechny tři úrovně. Poličky na knihy a kancelářské vybavení jsou užitečné nad stolem a skříňky pod stolem. Nezapomeňte na všechny druhy držáků, krabic a děličů.

5. "Práce není vlk" aneb odpočívejte včas

Vědec I.Sechenov experimentálně dokázal, že nejlepším odpočinkem je změna zaměstnání. Proto si čas od času udělejte přestávky na gymnastiku, a to i na oči, rozptylovat něco, co zlepšuje vaši náladu a umožňuje mozku relaxovat. Pozornost si zaslouží také výzdoba a doplňky v pracovně, inspirace je tím nejlepším motivátorem!


Kde mohu uspořádat svůj pracovní prostor?

Bohužel ne každý v domě nebo bytě má možnost vyhradit samostatnou místnost pro kancelář. Ale pokud patříte mezi ty šťastné, využijte příležitosti na maximum. Neukládejte úložný prostor a zajistěte si pokoj s měkkou pohovkou nebo křeslem.

Pokud není samostatná místnost - na tom nezáleží! Připravte si svou pracovní oblast, ať už je kdekoli. Nejčastěji si lidé pro tyto účely volí obývací pokoj. V ideálním případě musíte před opravou zvážit obecnou funkčnost místnosti, jednotný styl a pro pracovní stůl . 

Pro oddělení pracovny jsou vhodné příčky, obrazovky nebo velký stojan, který se také stane místem pro ukládání věcí.

Pokud se zdá, že obývací pokoj je pro práci příliš hlučný, je lepší volbou ložnice. V ložnici je často možnost uspořádat stůl u okna a pracovat v uvolněné atmosféře. Hlavní věcí je postarat se o oddělení spacího prostoru - záclony, baldachýn a různé příčky vám pomohou.

Pro ty, kteří mají velmi málo místa, máme pár lifehacku!!
-Použijte skládací stůl: je připevněn přímo ke zdi, pokud chcete pracovat, otevřete jej.
-Podívejme se blíže na parapet - lze jej rozšířit, prodloužit, získáte pracovní plochu. Kromě toho u okna vždy hodně světla